Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Autyzmem otrzymało środki finansowe w formie dotacji celowej w wysokości 2.500,00 zł na realizację zadania w ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 – 2025" dla naszego Przedszkola Specjalnego dla Dzieci z Autyzmem.
W ramach realizacji zadania:
-
Zostały zakupione książki będące nowościami wydawniczymi dla dzieci w wieku 3-6 lat.
-
Przedszkole podjęło współpracę z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną im. Zbigniewa Herberta oraz Filią Biblioteki nr 11. Współpraca obejmowała:
- poznanie miejsca, w którym można wypożyczyć, przeczytać książki,
- promowanie czytelnictwa,
- wypożyczanie książek. Wizytę do biblioteki odbyło 6 grup.
-
Przedszkole zorganizowało wydarzenia promujące czytelnictwo.
- Odbyły się 2 spotkania z aktorem Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wlkp. panem Michałem Aniołem, który czytał dzieciom wiersze Juliana Tuwima i Jana Brzechwy.
- W miesiącach zimowych odbyło się czytanie książeczek zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju czytelnictwa przez 5 rodziców przedszkolaków.
Działania miały na celu uwzględnianie wpływu czytania na rozwój dzieci.
-
Przedszkole zorganizowało 8 zajęć edukacyjnych z wykorzystaniem książek zakupionych do placówki.
-
Przedszkole zorganizowało spotkanie z autorką książki pt. „Bajki leśne" panią Joanną Galant. Autorka zaprezentowała swoja twórczość i przeczytała wybrane opowiadania. Książka została zakupiona.
-
Przedszkole zorganizowało konkurs plastyczny i wystawę prac stworzonych przez przedszkolaków i ich rodziny na podstawie zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju czytelnictwa książek o tematyce związanej z misiem/niedźwiedziem.
-
Całkowita wartość zadania: 3.168,58 zł, w tym:
- kwota dotacji: 2.500,00 zł
- kwota wkładu własnego: 668,58 zł
Wojewoda Lubuski udzielił Naszemu Stowarzyszeniu dofinansowania w ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”, dotyczącego wspierania organów prowadzących szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych. Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa będzie realizowany w Polsce w latach 2016-2020. Za przyznane środki zostaną zakupione książki do biblioteki szkolnej, z której będą korzystać nasi podopieczni.