Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych


01.04.2024 r. rozpoczęliśmy trzeci okres realizacji projektu pn.„Samodzielność - szansą na wartościowe życie" współfinansowanego jest ze środków PFRON na podstawie złożonego wniosku o zlecenie realizacji zadań w ramach art. 36 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Projekt realizowany jest w ramach Konkurs 1/2021 pn. „Sięgamy po sukces" z dnia 07.11.2021 r.

Termin realizacji projektu: projekt wieloletni.

Rozpoczęcie: 01.05.2022 r.
Zakończenie: 31.03.2025 r.

Beneficjentami ostatecznymi są osoby powyżej 16 r.ż. z całościowymi zaburzeniami, w tym z autyzmem i zespołem Aspergera. Projekt obejmuje 9 BO.

Warunki rekrutacji do projektu: Ogłoszenie o rekrutacji Beneficjentów Ostatecznych do projektu zostało umieszczone na stronie internetowej Stowarzyszenia.

Osoby zainteresowane uczestnictwem w projekcie zobowiązane były do wypełnienia:

Formularza Zgłoszeniowego i złożenia go w formie papierowej w siedzibie Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Autyzmem przy ul. Armii Polskiej 31 w Gorzowie Wlkp.

Formularz zgłoszeniowy dostępny był na stronie internetowej www.autyzm-gorzow.org pod informacją o rekrutacji oraz do pobrania w formie papierowej w siedzibie Stowarzyszenia. Warunkiem pozytywnego przejścia rekrutacji było:

  • złożenie przez kandydata kompletnego i poprawnie wypełnionego Formularza Zgłoszeniowego wraz z Oświadczeniami oraz klauzulą Informacyjną
  • złożenie przez kandydata kserokopii aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności z uwagi na całościowe zaburzenia rozwojowe.
  • kolejność zgłoszeń.

Formy wsparcia realizowane w ramach projektu: Treningi samodzielności mające na celu wspieranie w zakresie usamodzielnienia osób z całościowym zaburzeniami rozwoju, w tym z autyzmem i zespołem Aspergera w zakresie nabywania umiejętności umożliwiających samodzielne życie.

Podczas treningów samodzielności uczestnikom stwarzane są warunki do rozwijania samodzielności i doskonalenia kompetencji językowych i społecznych poprzez:

  1. trening wspierający rozwój osobisty i porozumiewanie: trening tożsamości i rozumienia emocji (psychoedukacyjny);
  2. trening dokonywania wyborów;
  3. trening wyrażania potrzeb;
  4. trening panowania nad własnym zachowaniem;
  5. trening mieszkania samodzielnego poza domem rodzinnym (z adekwatnym wsparciem);
  6. trening dbania o higienę̨ i zdrowie;
  7. trening aktywności ruchowej (sport, rekreacja);
  8. trening reagowania w sytuacji zagrożenia i dbanie o bezpieczeństwo (własne i innych);
  9. trening kulinarny i zdrowego żywienia;
  10. trening korzystania z transportu w lokalnej społeczności;
  11. trening organizacji czasu wolnego (we współpracy z lokalnym środowiskiem);
  12. trening nawiązywania relacji i współpracy ze współmieszkańcami, kadrą i środowiskiem;
  13. trening samoorganizacji – zarzadzanie czasem, pieniędzmi, planowanie.

Podczas treningów samodzielności uczestników wspierają i uczą powyższych działań́ - trenerzy samodzielności.

Harmonogram poszczególnych działań w ramach projektu: Przedmiotem określonym w ofercie jest przeprowadzenie treningów samodzielności w tym treningów kompetencji społecznych dla dorosłych osób z całościowymi zaburzeniami rozwoju w tym z autyzmem i zespołem Aspergera. W ramach zadania zaplanowano treningi w przygotowanym do celów realizacji projektu mieszkaniu w Gorzowie Wlkp. przy ul. Łokietka 35/2. Treningi prowadzone bedą przez 6 trenerów samodzielności. Projekt obejmuje 11 miesięcy od kwietnia 2024 do marca 2025 r. (z przerwą w lipcu). Dla każdego BO został przygotowany Indywidualny Plan Działania. Treningi samodzielności zorganizowane są całodobowo w okresie od piątku do niedzieli (4 sesje po 12h), podczas których są realizowane założenia i działania ujęte w Indywidualnych Programach Samodzielności. W treningu uczestniczy 2 trenerów samodzielności oraz 3 Beneficjentów. 9 uczestników zostało podzielonych na 3 grupy po 3 osoby, które mają trening w ustalony wcześniej weekend. Prowadzenie treningów samodzielności w tym treningu kompetencji społecznych jest stałym, cyklicznym planem działań́ podczas sesji treningowych. Najważniejszym, nieodzownym zadaniem towarzyszącym podczas pobytu Beneficjenta w mieszkaniu treningowym jest kształtowanie, rozwijanie i utrzymywanie umiejętności niezbędnych w zżyciu codziennym dotyczących samoobsługi. Trening zachowań prozdrowotnych dotyczący: higieny, ruchu, porządku wokół siebie, prawidłowego odżywiania – trening kulinarny, reagowania w sytuacji zagrożenia i dbania o własne bezpieczeństwo, bezpieczne używanie sprzętów AGD, nauki prawidłowego planowania i gospodarowania budżetem, planowania obowiązków i czasu wolnego. Nauka i doskonalenie wyżej wspomnianych umiejętności będzie przewija się̨ podczas codziennych zadań́ do wykonania, w bieżącej działalności. Pobyt Beneficjenta w mieszkaniu ma zorganizowany plan aktywności.

Nad prawidłowością̨ i spójnością̨ realizacji projektu czuwa kierownik projektu, który jest odpowiedzialny za całą organizację m.in. układanie grafików uczestników i trenerów.

Aktualności dotyczące realizowanego projektu: kierownik projektu systematycznie, po każdym odbytym turnusie oraz w sprawach ważnych i informacyjnych umieszcza relacje na fb pod nazwą Mieszkanie Treningowe Wspomagane.


Podsumowanie drugiego okresu realizacji projektu pn. „Samodzielność – drogą do wartościowego życia" współfinansowanego ze środków PFRON

Głównym celem projektu było wspieranie w zakresie usamodzielnienia osób z całościowym zaburzeniami rozwoju, w tym z autyzmem i zespołem Aspergera w zakresie nabywania umiejętności umożliwiających samodzielne życie.

Samodzielność osób z całościowymi zaburzeniami rozwoju a w procesie zwiększania tej gotowości doprowadzić do:

  • zwiększenia szans dorosłym osobom z autyzmem i zespołem Aspergera do zamieszkania poza domem rodzinnym;
  • wsparcia kompetencji kluczowych związanych z umiejętnością̨ radzenia sobie w różnych sytuacjach życiowych, adekwatną oceną siebie i swoich umiejętności oraz potrzeb, w kierowaniu swoim życiem, podejmowaniu decyzji;
  • podniesienie aktywności własnej, poprzez umiejętności porozumiewania się, rozwój zainteresowań i pasji, nawiązanie pozytywnych relacji z innymi uczestnikami, trenerami samodzielności oraz środowiskiem lokalnym;
  • budowanie poczucia własnej wartości, godności i niezależności osoby z autyzmem i zespołem Aspergera;
  • wsparcie rodzin w trudnościach wynikających z opieki nad dorosłymi osobami z całościowymi zaburzeniami rozwoju, w tym z autyzmem i zespołem Aspergera w życiu codziennym oraz procesie separacji (budowanie i wspieranie w decyzji do uznania gotowości ich dziecka do samodzielnego życia).

Projekt polegał na prowadzeniu treningów samodzielnoścí w tym treningów kompetencji społecznych dla osób dorosłych z całościowymi zaburzeniami rozwoju, w tym z autyzmem i zespołem Aspergera które ukończyły 18 r. ż. Wsparciem objętych zostało 9 Beneficjentów ostatecznych, dla których zostały przygotowany przez trenerów samodzielności Indywidualne Plany Działania. Treningi samodzielności obejmowały m.in. nocleg poza domem, przygotowywanie posiłków, naukę̨ spędzania czasu wolnego, dbanie o własną higienę̨, drobne czynności domowe tj. m.in. sprzątanie, pranie. Trening umiejętności społecznych były realizowane w celu nabywania kompetencji społecznych w zakresie: komunikacji, umiejętności zachowania się w miejscach publicznych, spacerów i wycieczek, planowania listy zakupów i ich robienia. Wsparcie odbywało się od piątku do niedzieli (48 h) przez 11 miesięcy - od kwietnia 2023 do marca 2024. Treningi były realizowane przy wsparciu trenerów samodzielności, którzy byli przy BO przez cały ich pobyt w mieszkaniu treningowym. Trenerami były osoby, które posiadają̨ minimum rok doświadczenia w pracy z osobami niepełnosprawnymi. Do realizacji projektu było zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych 6 trenerów samodzielności, całość́ projektu organizował i nadzorował kierownik projektu.

Podczas treningów samodzielności uczestnikom stwarzane były warunki do rozwijania samodzielności i doskonalenia kompetencji językowych i społecznych poprzez:

  1. trening wspierający rozwój osobisty i porozumiewanie: trening tożsamości i rozumienia emocji (psychoedukacyjny),
  2. trening dokonywania wyborów,
  3. trening wyrażania potrzeb,
  4. trening panowania nad własnym zachowaniem,
  5. trening mieszkania samodzielnego poza domem rodzinnym (z adekwatnym wsparciem),
  6. trening dbania o higienę̨ i zdrowie,
  7. trening aktywności ruchowej (sport, rekreacja),
  8. trening reagowania w sytuacji zagrożenia i dbanie o bezpieczeństwo (własne i innych),
  9. trening kulinarny i zdrowego żywienia,
  10. trening korzystania z transportu w lokalnej społeczności,
  11. trening organizacji czasu wolnego (we współpracy z lokalnym środowiskiem),
  12. trening nawiązywanie relacji i współpracy ze współmieszkańcami, kadrą i środowiskiem,
  13. trening samoorganizacji – zarzadzanie czasem, pieniędzmi, planowanie.

Po zakończeni pierwszego okresu projektu, trenerzy samodzielności dokonali oceny opisowej uczestnika uwzględniając założenia zawarte w IPD, biorąc pod uwagę postępy i osiągnięte rezultaty. Ocena opisowa zawiera skalę punktową stanu początkowego umiejętności uczestnika i końcową, co bardzo ułatwia analizę ważności wsparcia i nabycia nowych kompetencji przez uczestników.

Całkowita wartość projektu: 269 995,00 zł

Dofinansowanie ze środków PFRON: 256 495,25 zł


Projekt pn.„Samodzielność - szansą na wartościowe życie" współfinansowany jest ze środków PFRON na podstawie złożonego wniosku o zlecenie realizacji zadań w ramach art. 36 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Wniosek złożony został w ramach Konkurs 1/2021 pn. „Sięgamy po sukces" z dnia 07.11.2021 r.

Termin realizacji projektu: projekt wieloletni.

Rozpoczęcie: 01.05.2022 r.
Zakończenie: 31.03.2025 r.

Beneficjentami ostatecznymi są dorosłe (powyżej 18 r.ż.) osoby z całościowymi zaburzeniami, w tym z autyzmem i zespołem Aspergera. W każdym roku realizacji projekt obejmie 9 BO w sumie 27 osób.

Warunki rekrutacji do projektu: Ogłoszenie o rekrutacji Beneficjentów Ostatecznych do projektu zostało umieszczone na stronie internetowej Stowarzyszenia.

Osoby zainteresowane uczestnictwem w projekcie zobowiązane były do wypełnienia:

Formularza Zgłoszeniowego i złożenia go w formie papierowej w siedzibie Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Autyzmem przy ul. Armii Polskiej 31 w Gorzowie Wlkp.

Formularz zgłoszeniowy dostępny był na stronie internetowej www.autyzm-gorzow.org pod informacją o rekrutacji oraz do pobrania w formie papierowej w siedzibie Stowarzyszenia. Warunkiem pozytywnego przejścia rekrutacji było:

  • złożenie przez kandydata kompletnego i poprawnie wypełnionego Formularza Zgłoszeniowego wraz z Oświadczeniami oraz klauzulą Informacyjną
  • złożenie przez kandydata kserokopii aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności z uwagi na całościowe zaburzenia rozwojowe.
  • kolejność zgłoszeń.

Formy wsparcia realizowane w ramach projektu: Treningi samodzielności mające na celu wspieranie w zakresie usamodzielnienia osób z całościowym zaburzeniami rozwoju, w tym z autyzmem i zespołem Aspergera w zakresie nabywania umiejętności umożliwiających samodzielne życie.

Podczas treningów samodzielności uczestnikom stwarzane będą̨ warunki do rozwijania samodzielności i doskonalenia kompetencji językowych i społecznych poprzez:

  1. trening wspierający rozwój osobisty i porozumiewanie: trening tożsamości i rozumienia emocji (psychoedukacyjny);
  2. trening dokonywania wyborów;
  3. trening wyrażania potrzeb;
  4. trening panowania nad własnym zachowaniem;
  5. trening mieszkania samodzielnego poza domem rodzinnym (z adekwatnym wsparciem);
  6. trening dbania o higienę i zdrowie;
  7. trening aktywności ruchowej (sport, rekreacja);
  8. trening reagowania w sytuacji zagrożenia i dbanie o bezpieczeństwo (własne i innych);
  9. trening kulinarny i zdrowego żywienia;
  10. trening korzystania z transportu w lokalnej społeczności;
  11. rening organizacji czasu wolnego (we współpracy z lokalnym środowiskiem);
  12. trening nawiązywania relacji i współpracy ze współmieszkańcami, kadrą i środowiskiem;
  13. trening samoorganizacji – zarządzanie czasem, pieniędzmi, planowanie.

Podczas treningów samodzielności uczestników będą wspierać i uczyć powyższych działań - trenerzy samodzielności.

Harmonogram poszczególnych działań w ramach projektu: Przedmiotem określonym w ofercie jest przeprowadzenie treningów samodzielności w tym treningów kompetencji społecznych dla dorosłych osób z całościowymi zaburzeniami rozwoju w tym z autyzmem i zespołem Aspergera. W ramach zadania zaplanowano treningi w przygotowanym do celów realizacji projektu mieszkaniu w Gorzowie Wlkp. przy ul. Łokietka 35/2. Treningi prowadzone będą przez 6 trenerów samodzielności. Projekt obejmować będzie 11 miesięcy od kwietnia 2023 do marca 2024 r. Projekt obejmie 9 uczestników. Dla każdego BO zostanie przygotowany Indywidualny Plan Działania. Treningi samodzielności zorganizowane będą całodobowo w okresie od piątku do niedzieli (4 sesje po 12h), podczas których będą realizowane założenia i działania ujęte w Indywidualnych Programach Samodzielności. W treningu uczestniczyć będzie 2 trenerów samodzielności oraz 3 Beneficjentów. 9 uczestników zostanie podzielonych na 3 grupy po 3 osoby, które będą miały trening w ustalony wcześniej weekend. Prowadzenie treningów samodzielności w tym treningu kompetencji społecznych. Będą stałym, cyklicznym planem działań podczas sesji treningowych. Najważniejszym, nieodzownym zadaniem towarzyszącym podczas pobytu Beneficjenta w mieszkaniu treningowym będzie kształtowanie, rozwijanie i utrzymywanie umiejętności niezbędnych w życiu codziennym dotyczących samoobsługi. Trening zachowań prozdrowotnych dotyczący: higieny, ruchu, porządku wokół siebie, prawidłowego odżywiania – trening kulinarny, reagowania w sytuacji zagrożenia i dbania o własne bezpieczeństwo, bezpieczne używanie sprzętów AGD, nauki prawidłowego planowania i gospodarowania budżetem, planowania obowiązków i czasu wolnego. Nauka i doskonalenie wyżej wspomnianych umiejętności będzie przewija się podczas codziennych zadań do wykonania, w bieżącej działalności. Pobyt Beneficjenta w mieszkaniu będzie miał swój zorganizowany plan aktywności.

Nad prawidłowością i spójnością realizacji projektu będzie czuwał kierownik projektu, który będzie odpowiedzialny za całą organizację: układaniem grafików uczestników i trenerów.

Aktualności dotyczące realizowanego projektu: kierownik projektu systematycznie, po każdym odbytym turnusie oraz w sprawach ważnych i informacyjnych umieszcza relacje na fb pod nazwą Mieszkanie Treningowe Wspomagane.


Od 01.04.2023 r. Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Autyzmem realizuje projekt pn. „Terapia dla z dzieci z autyzmem", który jest współfinansowany jest z środków PFRON w ramach Konkursu 1/2022 „Działamy razem".

Głównym celem projektu jest terapia dla dzieci z autyzmem, które uczęszczają do Przedszkola Specjalnego dla Dzieci z Autyzmem. Projekt obejmuję 25 Beneficjentów Ostatecznych, którzy uczestniczą w wybranych indywidualnie dla nich formach wsparcia w zależności od potrzeb. Zajęcia prowadzone są indywidualnie

W projekcie realizujemy następujące formy wsparcia:

  1. Logopedia
  2. Metodę M. Montessori
  3. Terapię ręki
  4. Polisensorykę
  5. Integrację Sensoryczną
  6. EEG Biofeedback
  7. Uwaga słuchowa wg. A.Tomatisa

Poniżej zdjęcia z zajęć przeprowadzonych w ramach projektu.


Od 01.04.2023 r. Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Autyzmem realizuje projekt pn. „Terapia dla z dzieci i młodzieży z autyzmem", który jest współfinansowany jest z środków PFRON w ramach Konkursu 1/2022 pn. „Działamy razem"

Głównym celem projektu jest terapia dla dzieci i młodzieży z autyzmem, które uczęszczają do Ośrodka Rewalidacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem. Projekt obejmuję 20 Beneficjentów Ostatecznych, którzy uczestniczą w wybranych indywidualnie dla nich formach wsparcia w zależności od potrzeb. Zajęcia prowadzone są indywidualnie.

W projekcie realizujemy następujące formy wsparcia:

  1. Logopedia
  2. Metodę M. Montessori
  3. Terapię ręki
  4. Stymulacja polisensoryczna
  5. Integrację Sensoryczną
  6. EEG Biofeedback
  7. Trening Umiejętności Społecznych
  8. Gimnastyka korekcyjna

Poniżej zdjęcia z zajęć przeprowadzonych w ramach projektu.


Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Autyzmem realizuje projekt pn. „Terapia dla z dzieci i młodzieży z autyzmem”, który jest współfinansowany jest z środków PFRON w ramach Konkursu 1/2022 pn. „Działamy razem”

Termin realizacji projektu: od 01.04.2023 r. do 31.03.2026 r.

Głównym celem projektu jest terapia dla dzieci i młodzieży z autyzmem, które uczęszczają do Ośrodka Rewalidacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem. Projekt obejmuję 20 Beneficjentów Ostatecznych, którzy uczestniczą w wybranych indywidualnie dla nich formach wsparcia w zależności od potrzeb. Zajęcia prowadzone są indywidualnie.

Działania prowadzone są na terenie Ośrodka Rewalidacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Gorzowie Wlkp. przy ul.Walczaka 42.

W projekcie zaplanowano następujące formy wsparcia:

  1. Logopedia
  2. Metodę M. Montessori
  3. Terapię ręki
  4. Stymulacja polisensoryczna
  5. Integrację Sensoryczną
  6. EEG Biofeedback
  7. Trening Umiejętności Społecznych
  8. Gimnastyka korekcyjna

Harmonogram działań w ramach projektu: wsparcie jest prowadzone w każdym roku realizacji projektu przez 10 miesięcy od kwietnia do marca z przerwą wakacyjną na lipiec i sierpień. Zajęcia z poszczególnych form wsparcia odbywają się od poniedziałku do piątku średnio 3 razy w miesiącu.


Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Autyzmem realizuje projekt pn. „Terapia dla z dzieci z autyzmem", który jest współfinansowany jest z środków PFRON w ramach Konkursu 1/2022 „Działamy razem”.

Czas trwania projektu: od 01.04.2023 r. do 31.03.2026 r.

Głównym celem projektu jest terapia dla dzieci z autyzmem, które uczęszczają do Przedszkola Specjalnego dla Dzieci z Autyzmem. Projekt obejmuję 25 Beneficjentów Ostatecznych, którzy uczestniczą w wybranych indywidualnie dla nich formach wsparcia w zależności od potrzeb. Zajęcia prowadzone są indywidualnie

Działania prowadzone są na terenie Przedszkola Specjalnego dla Dzieci z Autyzmem w Gorzowie Wlkp. przy ul. Małyszyńskiej 8.

W projekcie zaplanowano następujące formy wsparcia:

  1. Logopedia
  2. Metodę M. Montessori
  3. Terapię ręki
  4. Polisensorykę
  5. Integrację Sensoryczną
  6. EEG Biofeedback
  7. Uwaga słuchowa wg. A.Tomatisa

Harmonogram działań w ramach projektu: wsparcie jest prowadzone w każdym roku realizacji projektu przez 10 miesięcy od kwietnia do marca z przerwą wakacyjną na lipiec i sierpień. Zajęcia z poszczególnych form wsparcia odbywają się od poniedziałku do piątku średnio 3 razy w miesiącu.


Podsumowanie realizacji projektu pn. „Terapia dla dzieci i młodzieży z autyzmem" współfinansowanego ze środków PFRON

Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Autyzmem realizowało projekt pn. „Terapia dla z dzieci i młodzieży z autyzmem", który był współfinansowany jest z środków PFRON w ramach Konkursu 1/2020 „Pokonamy Bariery".

Termin realizacji projektu: od 01.04.2021 r. do 31.03.2023 r.

Głównym celem projektu była terapia dla dzieci i młodzieży z autyzmem, które uczęszczają do Ośrodka Rewalidacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem. Projekt objął 19 Beneficjentów Ostatecznych, którzy uczestniczyli w wybranych dla nich formach wsparcia, w zależności od potrzeb. Zajęcia prowadzone były indywidualnie.

Działania prowadzone były na terenie Ośrodka Rewalidacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Gorzowie Wlkp. przy ul. Walczaka 42.

W projekcie zrealizowano następujące formy wsparcia:

  1. Logopedia
  2. Metodę M. Montessori
  3. Terapię ręki
  4. Polisensorykę
  5. Integrację Sensoryczną
  6. EEG Biofeedback
  7. Trening Umiejętności Społecznych
  8. Gimnastyka korekcyjna

Wsparcie było prowadzone w każdym roku realizacji projektu przez 10 miesięcy od kwietnia do marca z przerwą wakacyjną na lipiec i sierpień. Zajęcia z poszczególnych form wsparcia odbywały się od poniedziałku do piątku średnio 3 razy w miesiącu.

Naszym głównym celem było przygotowanie uczestników do w miarę samodzielnego życia społecznego oraz wyrównanie szans edukacyjnych, które osiągnęliśmy dzięki wszechstronnemu rozwojowi dzieci i młodzieży za pomocą specjalnych metod terapii, poprzez udzielanie im pomocy terapeutycznej, umożliwianiu rozwoju zainteresowań oraz dostosowanie programu do możliwości psychofizycznych osób z autyzmem.

Uczestnictwo w zadaniach realizowanych przez nasze Stowarzyszenie sprawiło, iż beneficjenci lepiej zaczęli funkcjonować w środowisku społecznym i rodzinnym.

Poprawiła się sprawność fizyczna uczestników projektu, jak również samopoczucie i chęć do życia, co przyczyniło się również do poprawy, jakości funkcjonowania rodziny. Dzięki przeprowadzonej poprawiła się koordynacja wzrokowo-ruchowa dziecka, polepszyło się funkcjonowanie motoryki małej i dużej. Uczestnicy są bardziej skoncentrowane i stopniowo maleje ich nadpobudliwość.

Całkowita wartość projektu: 91 263,20

Dofinansowanie ze środków PFRON: 86 700,00


Podsumowanie realizacji projektu pn. „Terapia dla dzieci z autyzmem" współfinansowanego ze środków PFRON

Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Autyzmem realizowało projekt pn. „Terapia dla z dzieci z autyzmem", który był współfinansowany ze środków PFRON, w ramach Konkursu 1/2020 „Pokonamy Bariery".

Okres realizacji projektu: od 01.04.2021 r. do 31.03.2023 r.

Głównym celem projektu była terapia dla dzieci z autyzmem, które uczęszczają do Przedszkola Specjalnego dla Dzieci z Autyzmem. Projekt objął 16 Beneficjentów Ostatecznych, którzy brali udział w wybranych dla nich formach wsparcia, w zależności od potrzeb. Zajęcia prowadzone były indywidualnie.

Działania prowadzone były na terenie Przedszkola Specjalnego dla Dzieci z Autyzmem w Gorzowie Wlkp. przy ul. Małyszyńskiej 8.

Zostały zrealizowane następujące formy wsparcia:

  1. Logopedia
  2. Metodę M. Montessori
  3. Terapię ręki
  4. Polisensorykę
  5. Integrację Sensoryczną
  6. EEG Biofeedback
  7. Uwaga słuchowa wg. A.Tomatisa

Wsparcie było prowadzone w każdym roku realizacji projektu przez 10 miesięcy od kwietnia do marca z przerwą wakacyjną na lipiec i sierpień. Zajęcia z poszczególnych form wsparcia odbywały się od poniedziałku do piątku średnio 3 razy w miesiącu.

Naszym głównym celem było przygotowanie dzieci do w miarę samodzielnego życia społecznego oraz wyrównanie szans edukacyjnych, które osiągnęliśmy dzięki wszechstronnemu rozwojowi dzieci za pomocą specjalnych metod terapii, poprzez udzielanie im pomocy terapeutycznej, umożliwianiu rozwoju zainteresowań oraz dostosowanie programu do możliwości psychofizycznych dzieci z autyzmem.

Uczestnictwo w zadaniach realizowanych przez nasze Stowarzyszenie sprawiło, iż dzieci lepiej zaczęły funkcjonować w środowisku społecznym i rodzinnym.

Poprawiła się sprawność fizyczna uczestników projektu, jak również samopoczucie i chęć do życia, co przyczyniło się również do poprawy, jakości funkcjonowania rodziny. Dzięki przeprowadzonej poprawiła się koordynacja wzrokowo-ruchowa dziecka, polepszyło się funkcjonowanie motoryki małej i dużej. Dzieci są bardziej skoncentrowane i stopniowo maleje ich nadpobudliwość.

Całkowita wartość projektu: 165 750,00 zł

Dofinansowanie ze środków PFRON: 157462,50 zł


Projekt pn. „Samodzielność - szansą na wartościowe życie" współfinansowany jest ze środków PFRON na podstawie złożonego wniosku o zlecenie realizacji zadań w ramach art. 36 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Wniosek złożony został w ramach Konkurs 1/2021 pn. „Sięgamy po sukces" z dnia 07.11.2021 r.

Termin realizacji projektu : projekt wieloletni.

Rozpoczęcie: 01.05.2022 r.

Zakończenie: 31.03.2025 r.

Beneficjentami ostatecznymi są dorosłe (powyżej 18 r.ż.) osoby z całościowymi zaburzeniami, w tym z autyzmem i zespołem Aspergera. W każdym roku realizacji projekt obejmie 9 BO w sumie 27 osób.

Warunki rekrutacji do projektu : Ogłoszenie o rekrutacji Beneficjentów Ostatecznych do projektu zostało umieszczone na stronie internetowej Stowarzyszenia.

Osoby zainteresowane uczestnictwem w projekcie zobowiązane były do wypełnienia:

Formularza Zgłoszeniowego i złożenia go w formie papierowej w siedzibie Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Autyzmem przy ul. Armii Polskiej 31 w Gorzowie Wlkp.

Formularz zgłoszeniowy dostępny był na stronie internetowej www.autyzm-gorzow.org pod informacją o rekrutacji oraz do pobrania w formie papierowej w siedzibie Stowarzyszenia. Warunkiem pozytywnego przejścia rekrutacji było:

  • złożenie przez kandydata kompletnego i poprawnie wypełnionego Formularza Zgłoszeniowego wraz z Oświadczeniami oraz klauzulą Informacyjną
  • złożenie przez kandydata kserokopii aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności z uwagi na całościowe zaburzenia rozwojowe.
  • kolejność zgłoszeń.

Formy wsparcia realizowane w ramach projektu : Treningi samodzielności mające na celu wspieranie w zakresie usamodzielnienia osób z całościowym zaburzeniami rozwoju, w tym z autyzmem i zespołem Aspergera w zakresie nabywania umiejętności umożliwiających samodzielne życie.

Podczas treningów samodzielności uczestnikom stwarzane będą̨ warunki do rozwijania samodzielności i doskonalenia kompetencji językowych i społecznych poprzez:

  1. trening wspierający rozwój osobisty i porozumiewanie: trening tożsamości i rozumienia emocji (psychoedukacyjny);
  2. trening dokonywania wyborów;
  3. trening wyrażania potrzeb;
  4. trening panowania nad własnym zachowaniem;
  5. trening mieszkania samodzielnego poza domem rodzinnym (z adekwatnym wsparciem);
  6. trening dbania o higienę i zdrowie;
  7. trening aktywności ruchowej (sport, rekreacja);
  8. trening reagowania w sytuacji zagrożenia i dbanie o bezpieczeństwo (własne i innych);
  9. trening kulinarny i zdrowego żywienia;
  10. trening korzystania z transportu w lokalnej społeczności;
  11. rening organizacji czasu wolnego (we współpracy z lokalnym środowiskiem);
  12. trening nawiązywania relacji i współpracy ze współmieszkańcami, kadrą i środowiskiem;
  13. trening samoorganizacji – zarządzanie czasem, pieniędzmi, planowanie.

Podczas treningów samodzielności uczestników będą wspierać i uczyć powyższych działań - trenerzy samodzielności.

Harmonogram poszczególnych działań w ramach projektu : Przedmiotem określonym w ofercie jest przeprowadzenie treningów samodzielności w tym treningów kompetencji społecznych dla dorosłych osób z całościowymi zaburzeniami rozwoju w tym z autyzmem i zespołem Aspergera. W ramach zadania zaplanowano treningi w przygotowanym do celów realizacji projektu mieszkaniu w Gorzowie Wlkp. przy ul. Łokietka 35/2. Treningi prowadzone będą przez 6 trenerów samodzielności. Projekt obejmować będzie 11 miesięcy od maja 2022 do marca 2023 r. Projekt obejmie 9 uczestników. Dla każdego BO zostanie przygotowany Indywidualny Plan Działania. Treningi samodzielności zorganizowane będą całodobowo w okresie od piątku do niedzieli (4 sesje po 12h), podczas których będą realizowane założenia i działania ujęte w Indywidualnych Programach Samodzielności. W treningu uczestniczyć będzie 2 trenerów samodzielności oraz 3 Beneficjentów. 9 uczestników zostanie podzielonych na 3 grupy po 3 osoby, które będą miały trening w ustalony wcześniej weekend. Prowadzenie treningów samodzielności w tym treningu kompetencji społecznych. Będą stałym, cyklicznym planem działań podczas sesji treningowych. Najważniejszym, nieodzownym zadaniem towarzyszącym podczas pobytu Beneficjenta w mieszkaniu treningowym będzie kształtowanie, rozwijanie i utrzymywanie umiejętności niezbędnych w życiu codziennym dotyczących samoobsługi. Trening zachowań prozdrowotnych dotyczący: higieny, ruchu, porządku wokół siebie, prawidłowego odżywiania – trening kulinarny, reagowania w sytuacji zagrożenia i dbania o własne bezpieczeństwo, bezpieczne używanie sprzętów AGD, nauki prawidłowego planowania i gospodarowania budżetem, planowania obowiązków i czasu wolnego. Nauka i doskonalenie wyżej wspomnianych umiejętności będzie przewija się podczas codziennych zadań do wykonania, w bieżącej działalności. Pobyt Beneficjenta w mieszkaniu będzie miał swój zorganizowany plan aktywności.

Nad prawidłowością i spójnością realizacji projektu będzie czuwał kierownik projektu, który będzie odpowiedzialny za całą organizację: układaniem grafików uczestników i trenerów.

Aktualności dotyczące realizowanego projektu: kierownik projektu systematycznie, po każdym odbytym turnusie oraz w sprawach ważnych i informacyjnych będzie umieszczał relacje na fb pod nazwą Mieszkanie Treningowe Wspomagane.


Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Autyzmem realizuje projekt pn. „Terapia dla z dzieci i młodzieży z autyzmem", który jest współfinansowany jest z środków PFRON w ramach Konkursu 1/2020 „Pokonamy Bariery".

Termin realizacji projektu: od 01.04.2021 r. do 31.03.2023 r.

Głównym celem projektu jest terapia dla dzieci z autyzmem, które uczęszczają do Ośrodka Rewalidacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem. Projekt obejmuję 19 Beneficjentów Ostatecznych, którzy uczestniczą w wybranych indywidualnie dla nich formach wsparcia w zależności od potrzeb. Zajęcia prowadzone są indywidualnie.

Działania prowadzone są na terenie Ośrodka Rewalidacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Gorzowie Wlkp. przy ul. Walczaka 42.

W projekcie zaplanowano następujące formy wsparcia:

  1. Logopedia
  2. Metodę M. Montessori
  3. Terapię ręki
  4. Polisensorykę
  5. Integrację Sensoryczną
  6. EEG Biofeedback
  7. Trening Umiejętności Społecznych
  8. Gimnastyka korekcyjna

Harmonogram działań w ramach projektu: wsparcie jest prowadzone w każdym roku realizacji projektu przez 10 miesięcy od kwietnia do marca z przerwą wakacyjną na lipiec i sierpień. Zajęcia z poszczególnych form wsparcia odbywają się od poniedziałku do piątku średnio 3 razy w miesiącu.

Aktualności z przebiegu realizacji projektu przedstawione na zdjęciach poniżej. Znajdują się na nich BO wraz z terapeutami podczas zajęć z wyżej wymienionych form wsparcia. Działania przebiegają zgodnie z założeniami i harmonogramem projektu


Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Autyzmem realizuje projekt pn. „Terapia dla z dzieci z autyzmem", który jest współfinansowany jest z środków PFRON w ramach Konkursu 1/2020 „Pokonamy Bariery". Czas trwania projektu: od 01.04.2021 r. do 31.03.2023 r.

Głównym celem projektu jest terapia dla dzieci z autyzmem, które uczęszczają do Przedszkola Specjalnego dla Dzieci z Autyzmem. Projekt obejmuję 16 Beneficjentów Ostatecznych, którzy uczestniczą w wybranych indywidualnie dla nich formach wsparcia w zależności od potrzeb. Zajęcia prowadzone są indywidualnie

Działania prowadzone są na terenie Przedszkola Specjalnego dla Dzieci z Autyzmem w Gorzowie Wlkp. przy ul. Małyszyńskiej 8.

W projekcie zaplanowano następujące formy wsparcia:

  1. Logopedia
  2. Metodę M. Montessori
  3. Terapię ręki
  4. Polisensorykę
  5. Integrację Sensoryczną
  6. EEG Biofeedback
  7. Uwaga słuchowa wg. A.Tomatisa

Harmonogram działań w ramach projektu: wsparcie jest prowadzone w każdym roku realizacji projektu przez 10 miesięcy od kwietnia do marca z przerwą wakacyjną na lipiec i sierpień. Zajęcia z poszczególnych form wsparcia odbywają się od poniedziałku do piątku średnio 3 razy w miesiącu.

Aktualności z przebiegu realizacji projektu przedstawione na zdjęciach poniżej. Znajdują się na nich BO wraz z terapeutami podczas zajęć z wyżej wymienionych form wsparcia. Działania przebiegają zgodnie z założeniami i harmonogramem projektu


W ramach projektu grantowego „Bezpieczne WTZ i rehabilitacja społeczno-zawodowa osób z niepełnosprawnościami” Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Autyzmem otrzymało grand na pokrycie kosztów zakupu środków ochrony osobistej dla pracowników zaangażowanych w bezpośrednią pracę z osobami niepełnosprawnymi oraz środków dezynfekcyjnych i wyposażenia potrzebnego do ich stosowania dla organizacji realizującej na podstawie umowy z PFRON zadania zlecane w zakresie rehabilitacji społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnościami.

Głównym celem projektu jest zapewnienie ochrony zdrowia i życia pracownikom i uczestnikom projektów realizowanych przez Stowarzyszenie w Przedszkolu Specjalnym dla Dzieci z Autyzmem oraz Ośrodku Rewalidacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem. Dzięki otrzymanemu wsparciu mieliśmy możliwość zakupu stacji do dezynfekcji rąk, pomiaru temperatury, rękawiczek, maseczek i środków do dezynfekcji.

Projekt jest wspófinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach: Działanie 2.8 Rozwój usług społecznych świadczonych w środowisku lokalnych Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.


Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych współfinansuje realizację projektu pn. „Rehabilitacja i terapia dzieci i młodzieży z autyzmem”, planowanego na okres od dnia 01 kwietnia 2017r. do dnia 31 marca 2019r. Głównym celem projektu jest kompleksowe wspomaganie rozwoju poprzez terapię i rehabilitację. Autyzm jest niepełnosprawnością o szerokim spektrum zróżnicowanych indywidualnie objawów, dlatego w projekcie podjęta zostanie terapia przy pomocy różnych form. Pośrednim celem projektu jest podtrzymywanie zdobytych już umiejętności. W ramach projektu są prowadzone następujące formy terapii: Terapia ręki, Metoda Montessori, EEG Biofeedback, Polisensoryka, SI, Terapia logopedyczna, Gimnastyka korekcyjna. Zajęcia terapeutyczne odbywają się w Ośrodku Rewalidacyjno – Edukacyjno - Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w sposób ciągły 5 dni w tygodniu, 10 miesięcy w roku kalendarzowym, a biorą w nich udział podopieczni Ośrodka zgodnie z ustalonym planem, uwzględniającym indywidualne potrzeby uczestnika projektu.

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych współfinansuje realizację projektu pn. „Rehabilitacja i terapia dzieci z autyzmem”, planowanego na okres od dnia 01 kwietnia 2017r. do dnia 31 marca 2019r. Głównym celem projektu jest kompleksowe wspomaganie rozwoju poprzez terapię i rehabilitację. Autyzm jest niepełnosprawnością o szerokim spektrum zróżnicowanych indywidualnie objawów, dlatego w projekcie podjęta zostanie terapia przy pomocy różnych form. Pośrednim celem projektu jest podtrzymywanie zdobytych już umiejętności. W ramach projektu są prowadzone następujące formy terapii: Fizjoterapia, Integracja sensoryczna, Stymulacja Polisensoryczna. Zajęcia terapeutyczne odbywają się w Przedszkolu Specjalnym dla Dzieci z Autyzmem w sposób ciągły 5 dni w tygodniu, 10 miesięcy w roku kalendarzowym, a biorą w nich udział podopieczni Przedszkola zgodnie z ustalonym planem, uwzględniającym indywidualne potrzeby uczestnika projektu.


Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych współfinansował realizację projektu pn. „Rehabilitacja i terapia dzieci i młodzieży z autyzmem” w okresie od dnia 01 kwietnia 2015r. do dnia 31 marca 2017r. Głównym celem projektu było kompleksowe wspomaganie rozwoju poprzez terapię i rehabilitację dzieci i młodzieży z autyzmem. Zajęcia rehabilitacyjne odbywały się w Ośrodku Rewalidacyjno – Edukacyjno - Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w sposób ciągły 5 dni w tygodniu, 10 miesięcy w roku kalendarzowym, a biorą w nich udział podopieczni Ośrodka zgodnie z ustalonym planem, uwzględniającym indywidualne potrzeby uczestnika projektu. W ramach projektu prowadzono następujące formy terapii i zajęć: Terapia logopedyczna, Gimnastyka korekcyjna Metoda Montessori, Metoda Tomatisa, Integracja Sensoryczna, EEG Biofeedback, Polisensoryka, Konezjologia Edukacyjna Dennisona.


Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych współfinansował realizację projektu pn. „Rehabilitacja i terapia dzieci z autyzmem” w okresie od dnia 01 stycznia 2015r. do dnia 31 grudnia 2015r. Głównym celem projektu było kompleksowe wspomaganie rozwoju poprzez terapię i rehabilitację dzieci z autyzmem. Zajęcia rehabilitacyjne odbywały się w Przedszkolu Specjalnym dla Dzieci z Autyzmem w sposób ciągły 5 dni w tygodniu, 10 miesięcy w roku kalendarzowym, a biorą w nich udział podopieczni Przedszkola zgodnie z ustalonym planem, uwzględniającym indywidualne potrzeby uczestnika projektu. W ramach projektu prowadzono następujące formy terapii i zajęć: Terapia logopedyczna, Rehabilitacja ruchowa, Metoda Montessori, Integracja Sensoryczna, Polisensoryka.


Kompleksowa specjalistyczna rehabilitacja i terapia dzieci narażonych na wykluczenie społeczne ze względu na zaburzenia rozwoju- projekt realizowany od dnia 01.04.2015r. do dnia 31.12.2015r. Projekt współfinansowany ze środków PFRON przy udziale Województwa Lubuskiego - Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Zielonej Górze, w ramach realizacji zadania publicznego „pomoc społeczna, w tym pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównania szans tych rodzin i osób".


Upowszechnianie pozytywnych postaw społecznych wobec osób chorych na autyzm i wiedzy dotyczącej niepełnosprawności poprzez wydawanie biuletynu. Projekt realizowany od dnia 22.06.2015r do dnia 31.12.2015r.. Projekt współfinansowany ze środków PFRON przy udziale Województwa Lubuskiego - Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Zielonej Górze, w ramach realizacji zadania publicznego „działalność na rzecz osób niepełnosprawnych".


Razem możemy więcej. Trening kompetencji i umiejętności społecznych w formie grupy wsparcia. Projekt realizowany od dnia 01.09.2015r. do dnia 31.12.2015r. Projekt współfinansowany ze środków PFRON przy udziale Województwa Lubuskiego –Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Zielonej Górze, w ramach realizacji zadania publicznego „działalność na rzecz osób niepełnosprawnych".


Przystosowanie działki dla osób niepełnosprawnych wokół Przedszkola Specjalnego dla Dzieci z Autyzmem. Projekt realizowany od dnia 26.05.2015r. do 30.11.2015r. Dofinansowanie ze środków PFRON przy udziale Województwa Lubuskiego – Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Zielonej Górze oraz z dotacji celowej ze środków Miasta Gorzowa Wlkp., robót budowlanych dotyczących obiektów służących rehabilitacji w związku z potrzebami osób niepełnosprawnych.


Kompleksowa specjalistyczna rehabilitacja i terapia dzieci z autyzmem. Projekt realizowany od 17.04.2015r. do 30.06.2015r. Dofinansowanie ze środków PFRON przy udziale Miasta Gorzowa Wlkp.- GCPR w Gorzowie Wlkp., zakupu sprzętu rehabilitacyjnego do Przedszkola.


Koncert na powitanie lata. Projekt realizowany od 19.06.2015r. do 30.06.2015r. Projekt współfinansowany ze środków PFRON przy udziale Województwa Lubuskiego– Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Zielonej Górze w ramach realizacji zadania publicznego „działalność na rzecz osób niepełnosprawnych".


Autysta - inny nie znaczy gorszy. Poznajcie nas! Koncert jubileuszowy z okazji 15-lecia OREW-u i 5-lecia Przedszkola. Projekt realizowany od 09.06.2014r. do 31.07.2014r. Projekt współfinansowany ze środków PFRON przy udziale Województwa Lubuskiego Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Zielonej Górze w ramach realizacji zadania publicznego „działalność na rzecz osób niepełnosprawnych".


Upowszechnianie pozytywnych postaw społecznych wobec osób chorych na autyzm i wiedzy dotyczącej niepełnosprawności poprzez wydawanie biuletynu. Projekt realizowany od 01.12.2014r. do 31.12.2014r. Projekt współfinansowany ze środków PFRON przy udziale Województwa Lubuskiego w ramach realizacji zadania publicznego „działalność na rzecz osób niepełnosprawnych".